Upiór znad Biebrzy - Andrzej Irski
Krzysztof Płatek, od roku bezrobotny historyk sztuki, trafia na Islandię. Od mieszkającego w Reykjaviku Polaka dowiaduje się o ukradzionych mu listach, które przypuszczalnie zawierały wskazówki wiodące do tajemniczego Dobra Wspólnego. Prawdopodobnie ukryto je gdzieś nad Biebrzą. Tam właśnie wyrusza Krzysztof i nie tylko on, skarbem bowiem zainteresowani są również inni. W dodatku na bagnach grasuje duch Krwawego Wasyla. Może to tylko legenda, lecz akurat zmaga się z nim znany egzorcysta. Pojawia się też szaleniec planujący zbrodnię doskonałą. Płatek musi stawić czoła coraz to nowym wyznaniom. Z jakim skutkiem? Czym jest Dobro Wspólne i kto je odnajdzie? 




Kuferek ojca Alfonsa - Andrzej Irski
Z Włoch przyjeżdża kuzyn Krzysztofa Płatka, właściciel znanej restauracji w Mediolanie. Zamierza kupić „Compendium ferculorum”, najstarszą polską książkę kucharską, którą oferuje mu człowiek podpisujący się pseudonimem „Glob”. Do transakcji ma dojść na polsko-litewskim pograniczu. Krzysztof i Antonio wyruszają nad jezioro Gaładuś, nad którym dwa wieki wcześniej grasował zbój Marych, ze szczególnym upodobaniem rabujący sejneńskich dominikanów. Teraz ekolodzy z fundacji „Nasz Wspólny Dom” próbują zapobiec tutaj wycince drzew. Jaki będzie efekt ich działań? Włoski kuzyn Krzysztofa zakochuje się od pierwszego wejrzenia w pięknej Izabeli, Płatek poznaje równie uroczą Elizę. Obaj dowiadują się o kuferku ojca Alfonsa, zakonnego przeora. Chcą go odnaleźć i poznać jego zawartość.  




Ślad wilkołaka - Andrzej Irski
Nie chodzi o krwiożercze potwory z germańskich legend, lecz o terrorystyczną organizację Werwolf założoną przez hitlerowców pod koniec drugiej wojny światowej. Przypuszczalnie należał do niej Johann Neumayer, który niedługo po wojnie zamieszkał w Portugalii. Mieszkający w Porto Cristiano, jego wnuk, chce poznać przeszłość dziadka. Ślad prowadzi do Lidzbarka Warmińskiego i Bisztynka, a zadania zleconego przez agencję detektywistyczną z Antwerpii podejmuje się Krzysztof Płatek, historyk sztuki przymierzający się właśnie do studiów doktoranckich. Próbuje on też odnaleźć skrytkę wilkołaków. Do gry włączają się jednak tajemniczy konkurenci. 





Wiedźma ze Świętajna - Andrzej Irski
Margit Hellat, historyczka z uniwersytetu w Tartu, znajduje dokumenty, z których wynika, że ostatnią w Europie czarownicą spaloną na stosie była Maria Kolk. Do okrutnej egzekucji doszło w obecnym Świętajnie koło Olecka. W pięknej Estonce zadurzony jest Krzysiek Płatek i próbuje pomóc jej rozwikłać tajemnicę sprzed ponad dwóch wieków, strzeżonej ponoć przez mokrego koguta. Po drodze pojawiają się także poszukiwacze sokoła, legendarnego motocykla sprzed wojny. A na cmentarzu grasuje tajemniczy przestępca zwany wampirem. Najważniejszy jest jednak mokry kogut, strzegący dwóch ikon i starej księgi. To je chcą znaleźć Margit  i Krzysiek. Czy znajdą? Odpowiedź w powieści. A jeśli ktoś lubi love story, to dowie się, jak zakończyła się znajomość panny Hellat  i znanego z poprzednich książeki Krzysztofa, obecnie doktoranta Uniwersytetu Warszawskiego.



Zaginiony autobus - Łukasz Supel
Na forum internetowym pojawia się wzmianka o prototypie autobusu sprzed kilkudziesięciu lat. Pojazd nigdy nie trafił do seryjnej produkcji i podobno został skasowany niedługo po prezentacji. Sprawą interesuje się Paweł Daniec, który prosi znajomego o zbadanie tajemniczego wątku. Karol Sosnowski, kierowca wrocławskiego autobusu, prywatnie pasjonat historii polskiej motoryzacji, wyrusza w Góry Bystrzyckie, aby sprawdzić niewiarygodny trop. Na miejscu poznaje Erikę, Niemkę, która otrzymała od dziadka w spadku tajemniczą, przedwojenną mapę z zaznaczonym miejscem ukrycia rodzinnych pamiątek. Oboje podejmują poszukiwania. Szybko okazuje się, że nie są jedynymi osobami, które próbują odnaleźć autobus. Poszukujący koncentrują swoją uwagę na starszym panu, który może posiadać istotne informacje. Przy okazji Karol Sosnowski  mógł się przekonać, że okolice Dusznik Zdroju kryły w sobie jeszcze inny skarb...




Droga na złomowisko - Marek Żelech
Co łączy tajemniczy eksperyment z lat trzydziestych X wieku, tajne loty myśliwców pozbawionych środków łączności, zaawansowane prace nad stworzeniem samochodu autonomicznego i sztuczną inteligencję, dziwne objawy chorobowe oraz pewien uparcie powtarzający się sen? Paweł Daniec musi rozwiązać tę zagadkę, ale zadanie jest naprawdę trudne. W dodatku główny bohater bardzo szybko przekonuje się, że ktoś najwyraźniej nim manipuluje i pokazuje mu rzeczywistość w "krzywym zwierciadle". Poza tym przyjaciele nie zawsze okazują się przyjaciółmi, a wrogowie wrogami.  W książce przeplatają się wątki związane z Ukrainą, Niemcami i Polską - tu istotną rolę odgrywają wydarzenia w pałacu w podpoznańskim Rogalinie.




      644