Obecnie wydajemy książki z serii „Pan Samochodzik i...” autorstwa: nie żyjących już
Zbigniewa Nienackiego oraz Jerzego Ignaciuka - pierwszego kontynuatora przygód
pana Tomasza N.N. Obecnie książki z tej serii tworzą: Andrzej Pilipiuk,
 Sebastian Mierzyński, Arkadiusz Niemirski, Józef Rojek, Józef Burniewicz,
Krzysztof Zagórski, Iga Karst, Maciek Horn, Jakub Czarnik, Marek Żelkowski, Ireneusz Sewastianowicz, Paweł Wiliński oraz Bartłomiej Giziński.



Jeśli ciekawi Cię życie i twórczość ZBIGNIEWA NIENACKIEGO zapraszamy TUTAJ.


Jerzy Ignaciuk (Szumski) urodził się 28 października 1951 roku w Warszawie, ale całe dorosłe życie spędził w Olsztynie. Ukończył tu Wydział Pedagogiczny Wyższej Szkoły Pedagogicznej; był członkiem Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich; pracował w Wydawnictwie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”. Zadebiutował w 1978 roku tomikiem wierszy „Odwróceni od słońca”. Potem wydał: „Sonety cyrku Salto” i „Ojczyznę płaczę”, zbiory opowiadań „Łowca kamieni” i „Posłuszni” oraz powieści „Dwie”, „Martwe dzielnice” i „Tomasz niewierny”. Miał w dorobku śpiewogrę „Pieśń o drodze” i widowisko „Orataorium”. Pisał też książki dla dzieci (o przygodach Gacoperka), a po śmierci Zbigniewa Nienackiego podjął się kontynuacji serii „Pan Samochodzik i...”.


Jerzy Szumski przy pracy (fot. Piotr Płaczkowski)

Był laureatem nagród literackich: Wydawnictwa „Iskry” im. Stanisława Wyspiańskiego, im. Stanisława Piętaka i im. Biskupa Ignacego Krasickiego. Otrzymywał też nagrody za teksty na festiwalach poezji śpiewanej, studenckiej i religijnej. Zmarł w Olsztynie 30 lipca 2000 roku i spoczął na olsztyńskim cmentarzu komunalnym w Dywitach.

Napisał następujące książki z serii „Pan Samochodzik i...” : Kindżał Hasan-beja, Bursztynowa Komnata tom 1-2, Złoto Inków tom 1-2 a także Floreny z Zalewa.

Zmarł w Olsztynie 30 lipca 2000 roku i spoczął na olsztyńskim cmentarzu komunalnym w Dywitach.


Andrzej Pilipiuk (Tomasz Olszakowski) urodził się 20 marca 1974 roku w Warszawie. Ukończył studia w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Debiutował  1996 roku na łamach miesięcznika „Fenix” opowiadaniem „Hiena”, otwierającym cykl opowieści o przygodach Jakuba Wędrowycza — wiejskiego egzorcysty amatora. W ciągu czterech lat na łamach „Fenixa”, „Fantastyki” i „Portalu” opublikował blisko 30 opowiadań. Utwory te, nasycone ciepłym, nieco rubasznym humorem, zjednały mu liczną rzeszę Czytelników. Część z nich zebrano w tomach: „ Kroniki Jakuba Wędrowycza”, „Czarownik Iwanow”, „Weźmisz czarno kure” oraz „Zagadka Kuby Rozpruwacza”.


Andrzej Pilipiuk (fot. Katarzyna Pilipiuk)

Uzyskał dwukrotnie nominacje do prestiżowej nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla w kategorii opowiadanie roku (1997, 1998) oraz do Śląkwy (nagroda Śląskiego Klubu Fantastyki) w kategorii pisarz roku (1998). Jest również autorem dylogii „Kuzynki” i „Księżniczka”. Za otwierające ją opowiadanie otrzymał w 2003 roku nagrodę im. Janusza Zajdla — najwyższe odznaczenie, jakie może w naszym kraju zdobyć pisarz-fantasta. Z twórczością Zbigniewa Nienackiego zetknął się w wieku dziewięciu lat. Kolejne powieści o przygodach Pana Samochodzika wywarły na nim wstrząsające wrażenie. Nie sądził, że kiedyś dane mu będzie napisać dalszy ich ciąg...

Do tej pory w serii „Pan Samochodzik i...” napisał tomy pt.: Arka Noego, Rubinowa Tiara, Tajemnice warszawskich fortów, Zaginiony pociąg, Sekret alchemika Sędziwoja, Zaginione poselstwo, Łup barona Ungerna, Zagubione miasto, Wynalazek inżyniera Rychnowskiego, Potomek szwedzkiego admirała, Ikona z Warszawy, Czarny książę, Więzień Jasnej Góry, Brązowy notes, Adam z Wągrowca, Mumia egipska, Diable wiano.

e-mail: pilipiuk@interia.pl
Więcej informacji o autorze można znaleźć na jego STRONIE INTERNETOWEJ.



Sebastian Mierzyński (Miernicki) urodził się 28 października 1972 roku w Biskupcu na Warmii. Ukończył studia historyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Mieszka i pracuje w Olsztynie.


Sebastian Miernicki (fot. Beata Zaborowska)

Od stycznia 1994 roku pisał felietony w „Gazecie Warmińskiej”. Od 1995 roku pracował w lokalnej gazecie „Dziennik Pojezierza”. W 1999 roku rozpoczął pracę w „Gazecie Olsztyńskiej”, największym dzienniku Warmii i Mazur. Wykorzystując wiedzę historyczną i pasję podróżniczą pokazuje Czytelnikom uroki tego pięknego regionu Polski, jego skomplikowaną i ciekawą historię. Stara się docierać do ludzi  o interesujących życiorysach i ciekawych pasjach. Zajmuje się także testowaniem gier komputerowych i pisaniem scenariuszy komiksów.

Jest autorem następujących książek z serii „Pan Samochodzik i...”: Twierdza Boyen, Skarb generała Samsonowa,Kaukaski Wilk, Skrytka Tryzuba, „Wilhelm Gustloff”, Opreracja „Królewiec”, Buzdygan hetmana Mazepy, Bractwa rycerskie, Pruska korona, Szaman, Gocki książę, Relikwia krzyżowca, Pasażer „Von Steubena”, Zamek Czocha, Joannici.

Kontakt: sebek72@poczta.onet.pl



Arkadiusz Niemirski urodził się 1 października 1962 roku w Warszawie. Powieściopisarz, satyryk i dziennikarz, który zadebiutował w roli kontynuatora przygód Pana Samochodzika książką pt. „Skarby wikingów”, tom 1—2. Przywiązanie autora do starych wzorców klasycznej powieści detektywistycznej i sensacyjnej w zderzeniu ze współczesnymi realiami najlepiej charakteryzuje jego książki.



Arkadiusz Niemirski (fot. Małgorzata Wiater)

Klimat intrygi, częste zwroty akcji i szczyptę romantyzmu odnajdzie Czytelnik także w innych jego książkach (m.in. o znęcaniu się nad zwierzętami oraz cykl przygodowy dotyczący problemów ochrony środowiska).

Jak dotąd wydaliśmy następujące książki pisarza z serii „Pan Samochodzik i...”: Skarby wikingów tom 1-2, Arsen Lupin, Amerykańska przygoda, Europejska przygoda, Przemytnicy, Fałszerze, Zagadka kaszubskiego rodu, Krzyż lotaryński, Stara księga, Złoty Bafomet, Zakładnicy, Kradzież w Nieporęcie.

Nie zaniechał pracy nad oryginalną twórczością. W ostatnich trzech latach powstało kilka pozycji, z których dwie ukazały się na rynku. Są to: książka detektywistyczna dla młodzieży „Pojedynek detektywów” („Ossolineum”) oraz współczesny dreszczowiec „Zbrodnia prawie doskonała” („Fabryka Słów”).  Na wydanie czeka kolejny tytuł dla młodzieży „Smacznego, panie Kowalski” oraz kryminalna farsa dla dorosłych „Poszukiwany Waldemar Obrotny”.

Kontakt: a.niemirski@poczta.fm
Odwiedź stronę internetową Arkadiusza Niemirskiego www.niemirski.com



Józef Rojek (Jacek Mróz) urodził się 20 lutego 1939 roku w Falkowej koło Tarnowa. W wieku dojrzałym zamieszkał w Bartoszycach (1964), gdzie pracował w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, a w 1979 roku przeniósł się do Olsztyna. Tu pracował w Wydawnictwie SSK „Pojezierze”, a w olsztyńskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej uzyskał tytuł magistra pedagogiki.

Debiutował w 1961 roku wierszami w almanachu „Młoda wieś pisze”. Wydał 11 tomików poetyckich, powieść „Popielisko”, „Baśń o Kłobuku Psotniku” oraz „Figle i psoty Kłobuka niecnoty”. W 1976 roku został członkiem Związku Literatów Polskich; dziś jest prezesem Oddziału Olsztyńskiego ZLP. Posiada nagrodę „Czerwonej Róży” (Gdańsk 1977) i Nagrodę Artystyczną Prezydenta Olsztyna; wygrywał Festiwal Poezji w Łodzi (1968, 1976) oraz konkursy „Feniks poetycki” (1972) i Jesień Tatrzańska (1976).


Zmarł 18 maja 2015 roku w wieku 76 lat w Olsztynie.



Józef Burniewicz (Burny) urodził się 20 marca 1946 roku w Olsztynie. Studia historyczne (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie) zakończył dyplomem magisterskim (WSP w Olsztynie); dziennikarz, redaktor, literat, karykaturzysta, satyryk, scenarzysta, scenograf, plakacista, grafik książkowy, prekursor polskiego komiksu prasowego, kompozytor oraz instrumentalista.

Jako literat debiutował w 1973 roku na łamach „Głosu Nauczycielskiego”. Wydał książki: „Satyr na pysk Rzeczypospolitej” i „Olsztyn w karykaturze i anegdocie”. Najważniejsze nagrody: II nagroda i srebrna plakietka Światowego Festiwalu Karykatury w Skopje (1976) oraz Brązowa Szpilka (1977).






Krzysztof Zakrzewski (Zagórski) urodził się w Warszawie i mieszka tu od kilkudziesięciu lat.
Nie jest pisarzem z zawodu. Ukończył filologię angielską na Uniwerstytecie Warszawskim. Pracuje w banku.
Jego hobby jest historia Polski, a zwłaszcza te jej obrazy, któe nadal spowija mgła tajemnicy.
W tomach swojego autorstwa podjął próbę prześledzenia losów zaginionych polskich regaliów koronnych oraz precjozów z kolekcji Zygmunta Augusta (tzw.
skarb Giżanki").


Iga Karst urodziła się i mieszka we Wrocławiu. Najmłodsza kontynuatorka książek Zbigniewa Nienackiego. Autorka trzech powieści, z których najwyżej ceni
Perły księżnej Daisy". Miłośniczka turystyki, mody i muzyki.



Maciek Horn - rocznik 1973, lata dzieciństwa spędził w pięknym zakątku Mazur Zachodnich, od prawie trzydziestu lat związany jest z Olsztynem. Zainteresowania literackie towarzyszyły mu od wczesnego dzieciństwa, pierwsze wiersze publikował w latach licealnych. Przez kilka lat współpracował z lokalną prasą.
Powieść dla młodzieży
Pan Samochodzik i Truso" (2007) jest jego książkowym debiutem.
Zawodowo pracuje jako handlowiec w ogólnopolskiej firmie. Interesuje się historią i archeologią oraz wycieczkami krajoznawczymi. Szczęśliwie żonaty, ojciec wspaniałego syna.




Jakub Czarnik (Czarny) urodził się 10 maja 1979 roku we Wrocławiu a wychowywał sie w cieniu świętej góy Prasłowian - Ślęży, w miejscu gdzie od wieków miesza się historia Polaków, Niemców i Czechów. Skończył polonistykę i dziennikarstwo. Miłośnik tajemnic historii, o których dowiadywał się m.in. z ulubionej części serii Zbigniewa Nienackiego, czyli
Templariuszy". W 2007 roku napisał swoją pierwszą kontynuację pt.: „Pan Samochodzik i... Lalka”.
Z tomów swojego autorstwa najbardziej ceni osadowioną w jego rodzinnych stronach
Biblię Lutra", trylogię Spadkobiercy Prometeusza", poświęconą postaci genialnego wynalazcy Nikoli Tesli oraz Klasztor w Zagórzu" o zrujnowanej warowni w Bieszczadach. Lubi dobrą muzykę (Bob Dylan, Radiohead, jazz i rock symfoniczny) oraz książki. Od kilku lat mieszka i pracuje w Warszawie.

Namiętny czytelnik kryminałów. Miłośnik Boba Dylana, Yes i Radiohead. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Z autorem można kontaktować się drogą mailową pod adresem: beniak@gazeta.pl



Marek Żelkowski (Żelech) urodził się w 1964 roku, pisarz science-fiction i fantasy, scenarzysta radiowy oraz dziennikarz. Absolwent kierunku nauki  społeczne na WSP w Bydgoszczy  (obecnie  Uniwersytet  Kazimierza  Wielkiego)  specjalizujący się w religioznawstwie.  Jako  autor fantastyki  zadebiutował w 1986 r. opowiadaniem „Niewolnicy” opublikowanym w poznańskim  fanzinie  „Kwazar”. W  latach  dziewięćdziesiątych zamilkł, gdyż wydawało mu  się, że jego  powołaniem  jest  biznes.  Założył i rozbudował wydawnictwo, publikujące czasopisma o charakterze branżowym (budownictwo, oświetlenie, wystrój wnętrz). Pod koniec XX w. sprzedał swoje udziały w firmie i powrócił do pisarstwa. Publikował m.in. w: „Science Fiction”, „Nowej Fantastyce”, „Science Fiction, Fantasy i Horror” oraz sieciowym miesięczniku „Fahrenheit”. Od stycznia do grudnia 2007 r. na łamach miesięcznika „Science Fiction, Fantasy i Horror” prowadził wywiad-rzekę z Wiktorem Żwikiewiczem –  jednym z najbardziej znanych polskich pisarzy  fantastyki naukowej  lat siedemdziesiątych  i osiemdziesiątych. Do 2009 r. obaj  autorzy  redagowali  w miesięczniku  „SFFH” kącik  recenzji książkowych, pod nazwą  „Żerowisko na Żwirowisku”. Współzałożyciel Bydgoskiego Stowarzyszenia Artystycznego. Opublikował: „Piętno mroku” (2001), „Nadciąga burza – 16 opowiadań fantastycznych”  (2003),  „Archipelag”  (broszura  –  2005),  „Archiwum Eks. Słuchowiska radiowe” (2009). Utwory publikował ponadto w czasopismach: „Aspekty”, „Temat” oraz „Ślad”. Słuchowiska  radiowe  –  antena  ogólnopolska:  „Znakomity  pomysł” (1988, 1989), „Podwójne  zlecenie”  (2002) – Teatrzyk „Zielone Oko”; ponad czterdzieści słuchowisk w  cyklu  Radiowy  Teatr  Sensacji  –  emitowanym w  rozgłośniach  w  Szczecinie,  Koszalinie,  Bydgoszczy,  Lublinie i w Rzeszowie oraz w  cyklu Radiowy Teatr Faktu  (rozgłośnia we Wrocławiu).


Ireneusz Sewastianowicz (Andrzej Irski) urodził się 23 sierpnia 1957 r. w Lipsku nad Biebrzą. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m.in. w „Krajobrazach”, „Kulturze”, „Plusie” i w „Gazecie Wspólczesnej”. Laureat konkursów na reportaż i prestiżowych nagród dziennikarskich im. J. Bruna oraz im. M. Wańkowicza. Autor lub współautor 31 książek, m.in. „Nie tylko Katyń”, „Aleksander Małachowski: Żyłem szczęśliwie”, „Okolice wampirów”, „Wolność krzyżami się mierzy”. W "samochodzikowej" serii napisał dotąd dziewiętnaście powieści. Zainteresowania: literatura, historia, polityka. Hobby: zbieranie grzybów, granie w darta. Zmarł po długiej walce z chorobą 26 stycznia 2020 roku.
Kontakt: irekyes@wp.pl

Andrzej Irski
Ireneusz Sewastianowicz (fot. Monika Sewastianowicz)


Paweł Wiliński urodził się w 1990 roku we Włocławku.
Obecnie studiuje historię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor sześciu książek wydanych nakładem Oficyny Wydawniczej "Warmia". Sporadycznie publikuje również artykuły popularnonaukowe w „Czwartym Wymiarze” i „Nieznanym Świecie”. Miłośnik kryminałów oraz szeroko pojętej fantastyki. Jego ulubionymi pisarzami są Stephen King, Zygmunt Miłoszewski oraz Andrzej Pilipiuk. Autor lubi również gotować i oglądać szwedzkie seriale kryminalne.
Kontakt mejlowy: paweu.wilinski@gmail.com


WilinskiPawel
Paweł Wiliński (fot. Jagoda Żurek)
pioro

Marta Szczecina (Luiza Frosz) rocznik 1985, z wykształcenia politolog, od kilkunastu lat związana z mediami, najpierw z radiem, a następnie z lubelską „Gazetą Wyborczą”, w której pisze o wydarzeniach kulturalnych. Od dziecka fanka Pana Samochodzika, Stawki większej niż życie i zagadek historycznych, przede wszystkim związanych z drugą wojną światową. Wakacje spędza na Mazurach, Wybrzeżu albo Dolnym Śląsku zwiedzając zamki, podziemia i zaglądając do bunkrów. Jej pasją i codzienną pracą jest fitness, a przede wszystkim pilates i klasyczny spinning.
Kontakt: suflerka2@wp.pl

LF

pr

Bartłomiej Giziński  urodził się w 1994 roku w Bydgoszczy.
Student historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, współzałożyciel grupy historyczno-teatralnej „Źródło”, odznaczony złotą odznaką Miłośnika Miasta Bydgoszczy. Występował m.in. w przedstawieniu o powstaniu styczniowym czy o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.  Przez kilka lat działał w Polskim Towarzystwie Turystyczno Krajoznawczym. Jest autorem dwóch książek wydanych przez Oficynę Wydawniczą „Warmia”. Współpracuje z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej, dzięki któremu opublikował artykuł z pobytu w Rosji i na Syberii, gdzie zetknął się z potomkami polskich zesłańców. Zafascynowany historią oraz kulturą Rosji carskiej, a także dziejami dynastii Romanowów. Niestrudzony amator przygód i podróży autostopem.  W wolnym czasie zajmuje się analizowaniem dziewiętnastowiecznych fotografii Petersburga.

Kontakt: b.gizinski.mrmb@gmail.com

Gizinski Pawel
Bartłomiej Giziński (fot. Klaudia Czeleń)
pioror

   samochodziki