Niewidzialni - Zbigniew Nienacki
Z nową współpracowniczką, panną Moniką, wyrusza pan Tomasz na Mazury na poszukiwanie Fortu Lyck. Wspomaga ich Winnetou, a przeciwdziałają Tajemniczy Blondyn i Waldemar Batura. Dyrektor Jan Marczak jedzie z panem Tomaszem do Frankfurtu nad Menem, skąd nadszedł intrygujący list od pani Anny von Dobeneck. Kiedy okazuje się, że nadawczyni listu nie żyje, a jej wnuk postępuje nieuczciwie, do akcji włącza się Greta Herbst, detektyw pomagający muzealnikom. Za sprawą poszukiwań rękopisów Goethego, Herdera i Schopenhauera stoi gang Niewidzialnych.




Złota rękawica - Zbigniew Nienacki

Pan Tomasz, zlecając remont starego jachtu, odnajduje jego dziennik i zapisany w nim wiersz,
który zatytułował „Złota rękawica”. Wyrusza śladem poprzedników szukając autora wiersza. Namawia do wypłynięcia niektórych byłych uczestników rejsu sprzed lat, co pomaga im uporządkować ich sprawy bieżące. Konkurentem w poszukiwaniach jest Waldemar Batura, zatrudniony jako scenograf przy kręceniu filmu w pobliskim pałacu. Rejs zbliża do siebie ludzi, którzy na co dzień nie mogą znaleźć wspólnego języka, a także przynosi odkrycie złotej rękawicy.



Nieśmiertelny - Zbigniew Nienacki
Pan Tomasz leci wraz z dyrektorem Janem Marczakiem i swoją nową sekretarką Florentyną do Bogoty na zjazd muzealników. Podczas zjazdu złodzieje włamują się do tamtejszego Muzeum Złota i kradną najcenniejsze eksponaty. Na wiadomość o tym powołano Biuro Koordynacyjne do walki ze złodziejami dzieł sztuki, do którego prac włączono Marczaka i pana Tomasza. Pan Tomasz poznaje Ralfa Dawsona, który oświadcza, że jest człowiekiem z Przyszłości i szuka przedmiotu zgubionego podczas jednej z wypraw ludzi z Przyszłości. Przedmiot ten znajduje się wśród skradzionych w Muzeum Złota w Bogocie. Pan Tomasz rozpoczyna współpracę z Dawsonem i poznaje jego przyjaciół. Obaj wraz z Florentyną udają się na Wyspy Dziewicze... Wcześniej książka była wydana pt. „Człowiek z UFO”.



Nieuchwytny kolekcjoner - Zbigniew Nienacki
Siostra pana Tomasza wyjeżdża wraz z mężem na stypendium zagraniczne, dlatego pan Tomasz musi na czas wakacji zaopiekować się siostrzeńcami, Zosią i Jackiem. Tymczasem w różnych regionach Polski dochodzi do kradzieży złotych koron umieszczonych na obrazach i figurkach Matki Boskiej. Korony te mają być potem dostarczone do Sopotu na listowny sygnał osoby zlecającej kradzieże. W jednej z okradzionych miejscowości Zosia zauważa w domu kultury wizytówkę antykwariuszek z Gdańska. Po wizycie w tym antykwariacie pan Tomasz i jego młodzi pomocnicy zaprzyjaźniają się z jego współwłaścicielką i odtąd razem poszukują człowieka o pseudonimie Kolekcjoner.



Testament rycerza Jędrzeja - Zbigniew Nienacki
Do mieszkającego w Sulejowie Herakliusza Pronobisa przybywa młoda kobieta podająca się za ostatnią z rodu rycerza Jędrzeja Baldaricha-Bałdrzycha i poszukująca jego testamentu. Profesor Herakliusz, który wie, że rycerz umarł bezpotomnie, w poczuciu zagrożenia zwraca się o pomoc do pana Tomasza. Podążając śladami tajemniczej kobiety trafiają do pałacu w Nieborowie. Pan Tomasz poznaje Pawła Dańca, kandydata do pracy w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Do pana Tomasza dzwoni nieuleczalnie chory Waldemar Batura, by pożegnać się ze swym odwiecznym konkurentem i przyjacielem. Na pogrzebie pan Tomasz i Paweł Daniec poznają Jerzego Baturę, syna Waldemara. Wcześniej powieść była opublikowana w odcinkach na łamach tygodnika „Odgłosy” pt. „Zabójstwo Herakliusza Pronobisa”.



Kindżał Hasan-beja - Jerzy Szumski
Po stracie ulubionego wehikułu pan Tomasz otrzymuje w prezencie od Polonii amerykańskiej samochód terenowy, którego wraz ze swoim współpracownikiem Pawłem Dańcem nazwał Rosynantem. Paweł jedzie nim na Mazury, aby sprawdzić informacje o potworze w jeziorze Lisunie. Tam poznaje Aleksandra Azbijewicza, polskiego Tatara, tresera psów i właściciela pięknego kindżału. Kindżał ten jest ponoć wskazówką, gdzie szukać skarbu przodka pana Aleksandra - szesnastowiecznego Hasan-beja. Pan Tomasz wraz z siostrzenicą Zosią i siostrzeńcem Jackiem usiłuje dociec tajemnicy Hasan-beja.